Od czego zależą ceny laptopów?

Każdy, kto miał okazję przyglądać się sklepowym półkom w sklepie komputerowym, zdaje sobie sprawę z tego, że laptopy i notebooki oferowane są w zróżnicowanych cenach. Najnowsze laptopy mogą kosztować grubo ponad 3000 zł. Ale z powodzeniem można znaleźć też i takie komputery przenośne, które kosztują mniej niż 2000 zł. Ceny laptopów zawsze mają swoje uzasadnienie i zależą od kilku czynników.

Czynniki decydujące o cenach laptopów

Do najważniejszych czynników, które mają wpływ na ceny laptopów, zaliczyć trzeba na pewno ich parametry techniczne. O cenie laptopa decydować może między innymi:

  • Procesor, jaki jest w nim zamontowany. Im lepszej klasy będzie procesor, tym wyższa będzie cena laptopa. Laptopy Intel Core 5 są dużo droższe niż laptopy i3.
  • Rodzaj karty graficznej. Karty graficzne dedykowane kosztują więcej od zintegrowanych.
  • Typ dysku twardego. Droższe są te urządzenia, gdzie montuje się dyski SSD. Ich budowa jest bardziej nowoczesna i dlatego koszt dysków SSD jest wyższy.
  • Rodzaj matrycy. Laptopy i notebooki z matrycami matowymi są droższe. Zastosowana w nich technologia sprawia, że przed komputerem można spędzać więcej czasu bez większego obciążania oczu.
  • Podświetlane klawiatury. Zastosowane w nich rozwiązania zawsze podwyższają koszty laptopów.
  • Obecność systemu odprowadzającego ciecze – to system, który wykorzystuje się w najdroższych laptopach.
  • Rozmiar pamięci RAM – notebook z większą pamięcią RAM może mieć wyższą cenę.

O tym, jaką cenę ma laptop, decydują też inne czynniki. Nie bez znaczenia jest to, gdzie laptop 10 cali i inne są sprzedawane. Inne ceny obowiązują w sklepach tradycyjnych i inne proponuje się klientom, którzy robią zakupy w sieci. W wielu przypadkach laptopy najtaniej można kupić właśnie w Internecie, bo tu sprzedawcy ponoszą dużo mniejsze koszty niż ci, którzy prowadzą tradycyjną sprzedaż laptopów.

Ceny laptopów sprzedawanych w tradycyjny sposób mogą też być zróżnicowane, bo każdy sklep ma inne marże. W takich przypadkach znaczenie ma też lokalizacja sklepu. Tam, gdzie ilość sprzedających jest większa i większa jest konkurencja, ceny mogą być bardziej przystępne. W małych miasteczkach, gdzie liczba sklepów komputerowych jest ograniczona, ceny mogą być wyższe.

Ceny, jakie mają laptopy i notebooki zależą też od akcji, jakie urządzają poszczególne sklepy. Tam, gdzie organizuje się wyprzedaż laptopów, można kupić je w cenach niższych i niekiedy bardzo atrakcyjnych. Kwestia cen laptopów odnosi się też do tego, czy kupuje się je za gotówkę, czy na raty.